Валутна борса - същност, значение и функциониране
Какво е борса?
Борсата е място, на което се организира търговия със стоки, валути, ценни книжа, деривати и други пазарни инструменти. Търговията се извършва с помощта на стандартни договори или партиди (лотове), чийто размер е регламентиран от регулаторните документи на борсата. Борса е мястото, където търговци, посредници, борсови посредници се събират в определени часове, за да сключват сделки с регламентираните борсови стоки.
Класификация на борсите
В зависимост от търгуваните активи (инструменти), борсите се делят на:
- - стокови
- - фондови
- - валутани
- - фючърсни
- - опционни
- - трудови
Въпреки това, винаги е имало и универсални борси - борси, които съчетават организацията на търговията с различни инструменти в рамките на една и съща организационна структура (често в различни секции).
Валутна борса |
Функции на борсата
Според своята специализация, борсите най-често осигуряват следните функции:
- цялостно организиране на борсовата търговия;
- установяване на правила за борсова търговия, включително стандарти за стоките, продавани чрез борсата;
- разработване на образци на договори;
- котиране на цените;
- регулиране (арбитраж) на спорове;
- информационна дейност;
- предоставяне на определени гаранции за изпълнение на задълженията на участниците в търговете.
Какво е валутна борса?
Валутната борса е организиран валутен пазар. Тя е елемент от инфраструктурата на валутния пазар, който организира и провежда търговия, по време на която валутните търговци сключват сделки с чуждестранна валута. Валутната борса организира работата на основните елементи от инфраструктурата на валутния пазар:
- - система за търговия (механизъм за търсене на контрагенти),
- - системи за клиринг и сетълмент (механизъм за изпълнение на транзакциити)
По определение
Валутната борса е официално уреден, редовно функциониращ пазар за покупка и продажба на чуждестранни валути въз основа на преобладаващия пазарен курс. Основната цел на валутните борси е организирането на сделки, чиито участници купуват и продават една валута, плащайки за нея с други валути. В момента, самостоятелните валутни борси губят ролята си в полза на световния международен валутен пазар FOREX.
Същност на валутната борса
От икономическа гледна точка, валутната борса е участник в организирания борсов валутен пазар. От правна гледна точка, валутната борса е юридическо лице, което формира пазар на едро чрез организиране и регулиране на борсовата търговия с чуждестранни валути.
Валутната борса е място, където се извършва свободна продажба и покупка на национални валути въз основа на обменния курс между тях (котировките), който се формира на пазара под влияние на търсенето и предлагането. Този тип борса има всички елементи на класическата борсова търговия.
Котировките на фондовата борса зависят от покупателната способност на обменяните валути, която в по-голямата си част се определя от икономическата ситуация в страните емитенти. Операциите на обмяната на валута се основават на конвертируемостта на валутите, обменени на нея.
Какво е валутна котировка?
Котировка (от френски: coter, отбелязвам) е текущата цена на финансов актив, която се обявява от продавача или купувача и на която те са готови да направят покупка или продажба (прави се оферта). Обикновено се отнася до относително бързо променяща се борсова цена.
Котировката, в зависимост от вида на финансовия актив, може да се нарече обменен курс (валутна котировка), цена на ценна книга, лихвен процент на заем, цена на стоки или суровини. Понякога котировката се счита за цената само на сключената сделка, а не за цената на офертата за покупка или продажба.
Участници в търговете на валутната борса
Най-често участниците в борсовата търговия с валути са кредитни организации, по-рядко - други финансови организации, като застрахователни и пенсионни фондове, инвестиционни компании, опериращи чрез брокерски фирми.
|
Видове сделки на валутната борса
- Дълга позиция
Дългата позиция е купуване на финансов инструмент:
- - акции,
- - облигации,
- - валути,
- - фючърси,
- - опции и др.
в очакване те да увеличат стойността си, за да бъдат продадени и да се реализира печалба от ниската покупна и високата продабена цена.
- Къса позиция
Късата позиция е продажбата, тоест ценните книжа (търгуваните активи) се заемат и продават в очакване на спад в стойността им, при което са предвижда покупка на поевтинелите активи на по-ниската цена (реализира се печалба от високата продажбна и ниската покупна цена) и заема се връща на кредитора.
Основни валутни борси
По света има валутни борси, специализирани в търговия с валути и финансови активи:
- Лондонска международна борса за финансови фючърси (London International Financial Futures Exchange),
- Европейска борса за опции в Амстердам (European Option Exchange),
- Германска борса за деривати във Франкфурт (Deutsche Terminboerse),
- Сингапурска международна валутна борса (Singapore International Monetary Exchange),
- Фючърсна борса в Сидни (Sydney Futures Exchange),
- Австрийска борса за фючърсни опции във Виена (Oesterreichische Termin Option-sboerse).
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.