Translate

неделя, 19 септември 2010 г.

Какво е евровалутен пазар? | dLambow


Какво са Евровалутните пазари и какво е тяхното значение?

Терминът евровалута се използва за означаване на банкови депозити във валута, която е различна от националната валута на страната, в която се намира банката. Следователно евровалутния пазар включва банките, които приемат депозити в чужда валута и отпускат кредити в такава валута. 

Евровалутните пазари могат да бъдат дефинирани и като банкови пазари, които функционират извън юрисдикцията на властите в страните, чиято парична единица се използва при банковите операции.


Либерализация и европазари

Европазарите са до голяма степен явление, предизвикано от все по-либералната световна търговска система. Няма причини за това депозитните и кредитните операции в оппределлена валута да се осъществяват единствено в страната, която емитира тази валута. 

Основната причина за бързото разрастване на евровалутните пазари е в това, че те предлагат по-добри лихвени проценти по депозитите и кредитите в сравнение с банките, които са местни за страната, която емитира съответната валута. Или това е способността на този пазар да удовлетворява конкретни финансови потребности по-ефективно и по-надеждно, отколкото това може да стане другаде. 

На първо място това са стремежите на собствениците на капитали, търсещи място, възможност за инвестиране, предлагащо комбинация от висок доход, сигурност, ликвидност, а нерядко  анонимност и отсъствие на правителствен контрол. На второ място са потребностите от големи кредити при възможно най-ниска цена /лихва/ за тях.


Встрани от правителствения контрол и регулиране

Причините, поради които евровалутния пазар отговаря на тези стремежи са в няколко посоки. Евровалутния пазар за разлика от вътрешните, националните банкови системи на повечето страни остава на практика в страни от правителствения контрол и регулиране. Фактически той е свободен пазар, откъдето идва възможността за привличане на вложители и кредитоискатели. 

Банките опериращи с евровалута се търпят ограничения по отношение на лихвата и предлагат привлекателни лихвени проценти върху депозитите. От значение са още ниските рискови премии, възможностите за осъществяване на международни сделки в голям мащаб, за удобно и печелившо съхранение на излишните фондове.

 

Евродепозити

Периодите, за които се правят евродепозити варират от най-кратки /за една нощ/ до по-дълги /за няколко месеца/, а компаниите, които срочно изпитват нужда от паричен ресурс могат да получават кредити срещу собствените си евровалутни депозити.

Евровалутните банки издават и продават депозитни сертификати, които са обещание от една банка, която ги е издала, че ще плати. Вложителите имат това преимущество, че те имат възможността да вложат парите си в срочни или дългосрочни влогове, откъдето получават по-висока лихва по тях, но същевременно те могат да продават депозитните си сертификати на вторичния пазар, ако се нуждаят от пари.

Приема се, че с навлизането на депозитните удостоверения пазарът още повече се разширява. По-нататъшното му развитие намира израз в появата на еврооблигациите. Те са облигация
( ценна книга ), чрез която се набират кредити, деноминирани в евровалути. Еврооблигациите са платими във валута, която е различна от националната парична единица на страната, която ги е емитирала и се търгуват извън държавата, в която се намира организацията-емитент.
 

Произход евровалутния пазар

Първопричините за възникването на евровалутния пазар трябва да се търсят назад във времето:

  • През 1957 г. Руснаците, предвид силните антикомунистически настроения в САЩ и “студената война”, отказват да държат своите доларови авоари, натрупани в резултат на износ на суровини, в амеркански банки. Вместо това, те ги депозират по сметка във френска банка в Париж с адрес на телексна връзка EUROBANK.
  • Също през 1957 г. Централната банка на Англия въвежда ограничения върху отпускането на банкови кредити в британски лири за чужденци и върху възможностите за чужди лица да ползват кредити в лири.  Поради това британските банки прибягват към щатският долар, търсейки начин да запазят водещата роля на Лондон във финансиранетона международната търговия.
Произход евровалутния пазар
Произход евровалутния пазар
  • През 1958 година отказът на Европейския платежен съюз и възстановяването на конвертируемостта на европейските валути дава възможност на банките да поддържат доларови депозити, без да са задължени да  обменят при централните си банки в местна валута тези доларови авоари. В своята съвкупност посочените 3 фактора създават първоначалното търсене и предлагане на евродолари.



Тласък за евровалутния пазар

Важен тласък за бързото развитие на евровалутния пазар дава разширяването на вътрешните ограничения върху банковата дейност на територията на САЩ от страна на американските власти. Три от мерките имат особено значение в този аспект.
  • През 1983 година правителството на САЩ въвежда правилото Q , с което са се поставили тавани(горни граници) върху лихвените проценти, които американските банки могат да плащат по спестовни влогове и по срочни депозитни сметки;
  • През същата година американските власти, загрижени за отлива на капитал по платежния баланс на САЩ, въвеждат данък за изравняване на лихвата. Той повишава цената на заемането на долари от чужди лица в Ню Йорк и създава интерес у тях да се обръщат за кредити към евродоларовия пазар;
  • По-нататъшното ограничаване на кредита за чужди лица е постигнато чрез специални Указания за доброволно ограничаване на кредитите за чужбина, въведени през 1965 година и направени задължителни през 1968 година.

Така силното регулиране на вътрешната банкова дейност в САЩ предизвиква разцвет на евровалутните операции, с което ограничителният ефект на този контрол е бил компенсиран. Много американски банки решават да създадат свои клонове и филиали в чужбина, за да избягнат банковите регулационни мерки. И което е още по- важно, те дават конкурентно предимство на евробанките, които не са обект на подобно регулиране. Именно това предимство става фундаментална причина за бързото и устойчиво развитие на евробанките.


Конкурентно предимство на евробанките

За разлика от местните банки в САЩ, евробанките не са подложени на контрол, аналогичен на този върху вътрешната банкова система. Това има дава конкурентно предимство пред местните банки, на които, за да спазят официалните резервни изисквания, се налага да държат свои средства по сметки, носещи ниска лихва и изобщо не носещи лихва. По правило евробанките имат възможност да плащат по- високи лихви по депозитите и да изискват по-ниски лихви по кредитите, отколкото американските банки.


Това означава, че спредът (разликата между лихвата, която се изплаща върху депозитите, и лихвата, която се събира за кредитите) на евробанките с по- малък, отколкото спредът на американските банки.

 


По-малкият спред на евробанките се дължи на голям брой фактори. 

Тъй като към евробанките не се предявават изисквания за задължителни резерви, те могат да си позволят да депозират по-малки по обем парични ресурси при ниски лихви, а това означава, че те могат да плащат по-високи лихви по депозитите и да изискват по-ниски по кредитите.
 

Друга причина за тяхното сравнително предимство е обстоятелството, че те получават облаги в резултат от икономията от мащаби, тъй-като по правило средните суми на евродепозитите и еврокредитите са по-големи от тези на местните банки, което означава, че оперативните разходи, свързани с всеки кредит или депозит, са по-малки спрямо обема на операцията.

В добавка към казаното, евробанките избягват редица административни и кадрови разходи, както и разходи, произтичащи от забавяне на операциите поради необходимост от съобразяване с правилата на вътрешното регулиране.

Условия на функциониране на евробанките

При условие, че евробанките плащат по-високи лихви по депозитите и изискват по-ниски лихви по кредитите, защо всички кредитни и депозитни операции не протичат чрез евробанките? Отговорът трябва да се търси в разходите по операциите, които се правят от участниците в тях. 

Една американска фирма по-често предпочита да поиска заем от местна американска банка, която има данни за нея и познава бизнеса й и е в състояние по-лесно и точно да прецени риска, който се поема с кредитирането, да осигури залог и да контролира усвояването на кредита.

Ако за същата услуга фирмата се обърне към евробанка, може да й излезе по-скъпо да убеди последната в своята кредитоспособност и в наличие на сериозни основания за кредитиране на съответния проект. По същия начин, с изключение за случаите, когато става дума за много големи суми, частните лица и малките фирми решават, че не си струва да държат депозити в евробанки.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.

Сподели това!

Популярни публикации - В помощ на българите у нас и по света:

Последни публикации

  1. Австралийски долар | dLambow
  2. Какво е Gap във Forex? | dLambow
  3. Relative Strength Index - RSI | dLambow
  4. Технически индикатор Ичимоку | dLambow
  5. Индикатор Моментум (Momentum indicator) | dLambow
  6. Форекс търговия с MetaTrader 4 | dLambow
  7. Безплатен форекс симулатор | dLambow
  8. Стохастичен Осцилатор - Стохастик (Stochastic Oscillator) | dLambow
  9. Бир - парична единица в Етиопия | dLambow
  10. Манат - Парична единица на Азербайджан | dLambow
  11. Литовска парична единица - Литас (litas) | dLambow
  12. Онлайн форекс трейдинг демо сметка | dLambow
  13. Така - парична единица на Бангладеш | dLambow(Bangladeshi Taka
  14. Графична фигура клин | dLambow
  15. Фиксиран курс на валутата | dLambow
  16. Какво е профит-фактор (Profit Factor)? | dLambow
  17. Минифорекс и микрофорекс | dLambow
  18. Конвертация към евро | dLambow
  19. Работи ли Мартингейл за форекс? | dLambow
  20. Пълзящи средни (Moving Averages) | dLambow
  21. Защо е валутна двойка? | dLambow
  22. Форекс лот | dLambow
  23. Фигура възходящ триъгълник | dLambow
  24. Спот курс и спот сделки (Spot) | dLambow
  25. Важното за Волатилност (Volatility) на форекс | dLambow
  26. Сметка за търговия на форекс | dLambow
  27. Пивот пойнт (Pivot Point) | dLambow
  28. Фигура симетричен триъгълник | dLambow
  29. Бид (bid) | dLambow
  30. Аск (ask) | dLambow
  31. Инвестиране ли е търговията на форекс? | dLambow
  32. Какво е валутен курс на форекс? | dLambow
  33. Дълга позиция на форекс | dLambow
  34. Откриване на къса позиция | dLambow
  35. Стратегии за форекс търговия | dLambow
  36. Дългосрочна стратегия на форекс | dLambow
  37. Дневен форекс (Day trading in forex) | dLambow
  38. Тактика на усреднение във форекс | dLambow
  39. Фигурата "троен връх" (Triple Top) | dLambow
  40. Корекции на тренда на форекс | dLambow
  41. Използване на Параболик (Parabolic SAR) на форекс | dLambow
  42. Посока на тренда | dLambow
  43. Форекс клуб за избрани | dLambow
  44. Фигура Двоен връх | dLambow
  45. Ликвидност на форекс | dLambow
  46. Седмично положение - стейтмънт | dLambow
  47. Всичко за Форекс пазара и как се печели от него | dLambow
  48. Откриване на търговски позиции на форекс | dLambow
  49. Какво са парите на форекс? | dLambow
  50. Защо умря Златния стандарт (Gold standard) | dLambow
  51. Парични единици | dLambow
  52. Форекс на автопилот | dLambow
  53. Теория на хаоса | dLambow
  54. Фигурата Глава и рамене на форекс | dLambow
  55. Трендов анализ на форекс | dLambow
  56. Канал на Болинджър (Bollinger Band) | dLambow
  57. Тактика при пробиви на форекс | dLambow
  58. Принудително закриване позиции | dLambow
  59. Търговия на слухове | dLambow
  60. Стрес при търговия на форекс | dLambow
  61. Главното за Технически анализ на форекс | dLambow
  62. Всичко за Нинджа трейдър | dLambow
  63. Управление на валутен риск | dLambow
  64. Крос курсове | dLambow
  65. Индикатор Directional Movement - Насочено движение | dLambow
  66. Теория на Дау (The Dow Theory) | dLambow
  67. Как да създадете механична търговска система на форекс? | dLambow
  68. Хедж (Hedg) и хеджиране (Hedging) на рисковете | dLambow
  69. Икономически индикатори за Япония | dLambow
  70. Финансови рискове на форекс | dLambow
  71. Исторически котировки на валутите | dLambow
  72. Пазарното чудовище - Форекс | dLambow
  73. Икономически индикатори за Германия | dLambow
  74. Трендови индикатори | dLambow
  75. Система на трите екрана на форекс | dLambow
  76. Фундаментален анализ | dLambow
  77. Трендова тактика на форекс | dLambow
  78. Вход и изход на форекс - Кое е по-важно? | dLambow
  79. Вътредневна търговия | dLambow
  80. Стратегии и тактики на форекс | dLambow
  81. Митове на форекс | dLambow
  82. Тактика на костенурката на форекс | dLambow
  83. Тактика на хеджиране на форекс | dLambow
  84. Лимит ордер на форекс | dLambow
  85. Скорост на промяна на валутния курс | dLambow
  86. Икономически индикатори за Великобритания | dLambow
  87. Форекс индикатори | dLambow
  88. Търговия на форекс пазара | dLambow
  89. Търговия с валути по кръг | dLambow
  90. Фундаментален и технически анализи на форекс | dLambow
  91. Анализи на валутния пазар | dLambow
  92. Централни банки | dLambow
  93. Политически изказвания на форекс | dLambow
  94. Вносители и износители | dLambow
  95. Въздействие на инвестиционните фондовете | dLambow
  96. Валутни курсове | dLambow
  97. Приплъзване (Slippage) | dLambow
  98. Специални ордери на форекс | dLambow
  99. Стоп ордер на форекс | dLambow
  100. Маржин кол (Принудително затваряне на позиции) | dLambow
  101. Пренос на позиция (Rollover forex) | dLambow
  102. Какво е маржинална търговия? | dLambow
  103. Сделки на форекс | dLambow
  104. Откриване и закриване на позиции на форекс | dLambow
  105. Основните валути на форекс | dLambow
  106. Движение на валутите носи печалбите на форекс | dLambow
  107. Крос сделки | dLambow
  108. Избор на брокер за форекс | dLambow
  109. Печалба и загуба на форекс | dLambow
  110. Спред (spread) | dLambow
  111. Главното за Котировка на валутите | dLambow
  112. Форекс трейдинг софтуер | dLambow
  113. История на Форекс | dLambow
  114. Търговски платформи за форекс | dLambow
  115. Кой е съвременния герой на форекс? | dLambow
  116. Хазарт ли е форекс? | dLambow
  117. Демо сметка - първата крачка на Форекс | dLambow
  118. Форекс бизнес | dLambow
  119. Форекс таблици - Как да ги използвате? | dLambow
  120. Валутен търговец - много ли печели и как? | dLambow
  121. Форекс печалби | dLambow