Translate

сряда, 19 януари 2011 г.

Нива на подкрепа и съпротива на форекс | dLambow


Техническият анализ на форекс определя нива на Съпротива и нива на Подкрепа, приложими при валутна търговия


Същност на нивата на подкрепа и съпротива

Има няколко основни понятия във валутната търговия на форекс, които са оставати непроменени от десетилетия. Този списък включва понятията

  • - "нива на подкрепа" и
  • - "нива на съпротива".

Основните им тайни са лекотата на графично построяване (представяне) и ефективността на различни стратегии и алгоритми за търговия, основаващи се на тяхното използване.

Нивата на подкрепа и съпротива са неразделна част от всеки борсов пазар (стоков, финансов, валутен...). Това са нивата, до които движението на цената спира. Това е мястото, където търсенето и предлагането обикновено се сблъскват (купувачи срещу продавачи, бикове срещу мечки) и силният печели. Тези нива се определят основно от търгуващите участници на пазара. Цената зависи пряко от тях и може да реагира само на техните действия.

Нива на подкрепа и съпротива на форекс
Нива на подкрепа и съпротива на форекс

Какво е ниво на подкрепа/съпротива на форекс?

В движението на цената на всеки търгуван борсов актив на всеки пазар (стоков, финансов, валутен...) има характерни нива. Тяхното формиране се дължи на съществуващия баланс на търговия между силите на купувачи и продавачи.

  • - Когато импулса за възходящо движение на пазара (повишаване на цената на актива) намалее и купувачите вече не могат да поддържат възходящото движение или губят интерес към него, на графиките се формира ниво на съпротива, от което цената отскача надолу и се връща обратно.

  • - Ако продавачите вече не желаят да намаляват цената на търгувания инструмент или не могат да поддържат движението надолу, поради съпротивата на купувачите, тогава се появява ниво на подкрепа, от което цената отскача нагоре е се връща обратно.

Развитието на събитията и в двата случая е идентично - насоченото движение на цената губи силата си, пазарът или преминава във фаза на консолидация (нито нагоре, нито надолу), или образува отскок (започва да се движи в обратна посока - прави корекция). Следователно, нивата на подкрепа и съпротива са зони, където цените са подложени на повтарящ се през времето натиск в посока растеж или спад, но отскачат от нивата и не могат до ги пробият.

Колкото по-често се повтаря този модел, толкова по-ясно се виждат тези нива, което означава, че ще бъде по-лесно да се предвиди поведението на цените в бъдеще. В допълнение, ясните и отчетливи нива на съпротива и подкрепа също са и важни психологически нива в трейдинга, т.е. търговците са склонни да купуват и продават в тези точки, като по този начин допълнително ги укрепват с действията си. За да разберете къде са нивата на подкрепа и съпротива, трябва да се научите да ги виждате, в противен случай никакви графики няма да имат смисъл.

Нива на подкрепа

Когато цената се движи надолу и след това изглежда, че внезапно ударя някаква бариера и дори започва да се движи в обратна посока, тази бариера се нарича нивото на подкрепа. Нива на подкрепа обикновено са най-ниските нива на цените на дадена графика /часова, дневна, месечна и т.н./ за движение на валутните курсове. 

При низходящ курс на инструмента, нивото на Подкрепа е по-трудно да бъде преодоляно, но ако това стане, това ниво се превръща вече в ниво на съпротива, а верояната следваща цел на инструмента би било следващото ниво на Подкрепа.

Нива на съпротива

Ако погледнем която и да е графика за валутна търговия, ще видим там движение на цената (на курса) на съответния валутен инструмент (валутна двойка). Движението може да изглежда хаотично за начинаещите търговци, но то далеч не е такова, като цената винаги се влияе от редица фактори и когато виждате възходящ тренд (движение на курса нагоре), трябва да разбирате, че рано или късно това движение ще достигне определено ниво, като цената ще отскоче от него и ще тръгне в обратната посока. Това означава, че цената е достигнала нивото на съпротива. Тогава трендът се променя.

Нивата на съпротива са обикновено най-високите нива на цените на дадена графика /часова, дневна, месечна и т.н./ за движение на валутните курсове. При движение на курса на даден валутен инструмент нагоре се наблюдават нивата на Съпротива. Нивото на съпротива е по-трудно да бъде преодоляно и има вероятност за спиране на възходящото движение до него. Така при растящ пазар, пробив в ниво на съпротива може да го превърне по-нататък като ниво на подкрепа за продължаважия възходящ тренд. При преодоляването му често курсът се придвижва нагоре с цел следващото ниво на съпротива.

Видове нива на подкрепа и съпротива

Има основно два вида нива на подкрепа и съпротива, които намират практическо приложение при валутната търговия на форекс пазара:

- Фиксирани нива на подкрепа и съпротива

Както подсказва името, фиксираните нива на подкрепа и съпротива остават непроменени, независимо от това как се движи цената на даден валутен инструмент. За да ги определите, е важно да обърнете внимание на следните моменти:

  • - психологически ценови нива;
  • - върхове и спадове за времевия период, който разглеждате;
  • - върхове и спадове на свещите за периода;
  • - свещи за отваряне и затваряне за периода.

В същото време не забравяйте, че нивата на подкрепа и съпротива във Форекс са доста приблизителни и не ги приемайте като твърде точни линии.

- Динамични нива на подкрепа и съпротива

Динамичните нива на подкрепа и съпротива са нива, които се променят. Ако не знаете как да ги дефинирате сами, не се притеснявайте. Всеки път, когато на графиката се появи нов бар или свещ, те автоматично се преизчисляват, образувайки наклонен коридор, в рамките на който става движението на курса, като цената отскача от границите и остава да се движи в рамките на очертания канал.




Приложение на нивата на съпротива и подкрепа при търговия на форекс

Когато променяте времевата рамка, тоест периода (таймфрейм), който графиката покрива, нивата на подкрепа и съпротива също ще се променят. Тоест, за да получите възможно най-много информация, имате нужда от няколко различни времеви рамки, като едновременно наблюдавате няколко графики.

Най-добрият подход е да използвате нивата на трите диаграми. Повече от три обикновено е объркващо, а по-малко от три не дава пълно разбиране на картината. Естествено, и трите времеви рамки ще зависят от това какъв вид търговия сте избрали за себе си.

Тоест, ако сте дневен търговец, тоест правите сделки в рамките на един търговски ден, логично е да не се нуждаете от месечна и даже седмична графика. В такъв случай ще разглеждате поведението на цените само върху по-кратките времеви периоди - минутни и часови, до дневни.

Търговия от статични нива на съпротива и подкрепа

Най-простият пример на система за търговия по нивата на съпротива и подкрепа е следния:

  • - сделки се сключват само когато цената се доближи до нивата на подкрепа/съпротива;
  • - когато цената пресича (пробива) ниво, се отваря позиция по посока на движението;
  • - при неуспешен опит за пробив (отскачане), в пазарът се влиза срещу предишното движение.

Търговецът може да сключи сделка както „според пазара“, така и да постави чакащи поръчки. Във втория случай:

  • - въз основа на разбивката се поставя стоп поръчка зад нивото;
  • - на базата на отскок - съответно лимитирана поръчка преди линията;

Тъй като по-нататъшното движение на цената в посока на отворена позиция не е гарантирано, трябва да се подават поръчки, за да се ограничат загубите. Тяхната посока и разположение са противоположни на основните. Така например, ако търговец очаква цената да се покачи и постави поръчка над нивото на съпротива, за да отвори позиция BuyStop, тогава, за да ограничи загубите, той трябва да постави поръчка SellLimit под това ниво. Той ще трябва да направи това след отваряне на позицията.

Канални системи за търговия при динамични нива

В случай, че цената на всеки валутен инструмент остава е вътре в каналите:

  • - с трендово (насочено) движение - тя е наклонена, като образува наклонени линии на подкрепа/съпротива;
  • - при плоски движения, тя е хоризонтална.

Системите за търговия с канали използват ключовото свойство на линиите на подкрепа/съпротива, при което цената отскача от тях, а вероятността от пробив е малка. Съответно търговецът отваря:

  • - дълга позиция (покупка), когато цената се доближи до долната граница на канала;
  • - къса позиция (продажби) - когато графиката е близо до горната граница.

Отвъд границите на каналите се подават поръчки, които ограничават загубата. Печалбата се фиксира, когато ценовата диаграма се доближи до противоположната граница. Когато границите са пробити, се изгражда нов канал, според върховете и спадовете, които са от значение за текущата пазарна ситуация. Използването на нива на подкрепа и съпротива в търговията на форекс изглежда доста просто, но за начинаещите и неопитни търговци може да се окаже доста объркващо.

 

Тактики за валутна търговия по нивата на поддръжка и съпротивление


Тактика 1 

Обичайна тактика при валутна търговия е да се използват нивата на поддръжка и съпротивление на форекс. Как? Всеки пробив на ниво на съпротивление може да служи за сигнал за откриване на дълга позиция, която може да се защити със стоп, разположен под най-близкото ниво на поддръжка или непосредствено под нивото на пробива, който сега може да изпълнява функцията на ниво на поддръжка.

Тактика 2

Друг вариант на тактика е при падане на цените до нивото на поддръжка, тава да се приема като сигнал за откриване на нова дълга позиция, отоново защитена със стоп по описания по-горе начин. Тактиката с използване нивата на поддръжка и съпротивление може да се прилага за всички времеви периоди, но обикновено се използва от валутните търговци за дневна търговия на форекс.


Кратко обобщение на тактиките за търгуване с нивата на подкрепа и съпротива

Приложението на нивата на подкрепа и съпротива при търговията на форекс пазара може да се определи по следния начин:
- да се купува точно над ниво на подкрепа и
- да се продава точно под ниво на съпротива.
При пробив в тези нива те се превръщат точно в обратното и действат по противоположния начин.

----------------

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.

Сподели това!

Популярни публикации - В помощ на българите у нас и по света:

Последни публикации

  1. Австралийски долар | dLambow
  2. Какво е Gap във Forex? | dLambow
  3. Relative Strength Index - RSI | dLambow
  4. Технически индикатор Ичимоку | dLambow
  5. Индикатор Моментум (Momentum indicator) | dLambow
  6. Форекс търговия с MetaTrader 4 | dLambow
  7. Безплатен форекс симулатор | dLambow
  8. Стохастичен Осцилатор - Стохастик (Stochastic Oscillator) | dLambow
  9. Бир - парична единица в Етиопия | dLambow
  10. Манат - Парична единица на Азербайджан | dLambow
  11. Литовска парична единица - Литас (litas) | dLambow
  12. Онлайн форекс трейдинг демо сметка | dLambow
  13. Така - парична единица на Бангладеш | dLambow(Bangladeshi Taka
  14. Графична фигура клин | dLambow
  15. Фиксиран курс на валутата | dLambow
  16. Какво е профит-фактор (Profit Factor)? | dLambow
  17. Минифорекс и микрофорекс | dLambow
  18. Конвертация към евро | dLambow
  19. Работи ли Мартингейл за форекс? | dLambow
  20. Пълзящи средни (Moving Averages) | dLambow
  21. Защо е валутна двойка? | dLambow
  22. Форекс лот | dLambow
  23. Фигура възходящ триъгълник | dLambow
  24. Спот курс и спот сделки (Spot) | dLambow
  25. Важното за Волатилност (Volatility) на форекс | dLambow
  26. Сметка за търговия на форекс | dLambow
  27. Пивот пойнт (Pivot Point) | dLambow
  28. Фигура симетричен триъгълник | dLambow
  29. Бид (bid) | dLambow
  30. Аск (ask) | dLambow
  31. Инвестиране ли е търговията на форекс? | dLambow
  32. Какво е валутен курс на форекс? | dLambow
  33. Дълга позиция на форекс | dLambow
  34. Откриване на къса позиция | dLambow
  35. Стратегии за форекс търговия | dLambow
  36. Дългосрочна стратегия на форекс | dLambow
  37. Дневен форекс (Day trading in forex) | dLambow
  38. Тактика на усреднение във форекс | dLambow
  39. Фигурата "троен връх" (Triple Top) | dLambow
  40. Корекции на тренда на форекс | dLambow
  41. Използване на Параболик (Parabolic SAR) на форекс | dLambow
  42. Посока на тренда | dLambow
  43. Форекс клуб за избрани | dLambow
  44. Фигура Двоен връх | dLambow
  45. Ликвидност на форекс | dLambow
  46. Седмично положение - стейтмънт | dLambow
  47. Всичко за Форекс пазара и как се печели от него | dLambow
  48. Откриване на търговски позиции на форекс | dLambow
  49. Какво са парите на форекс? | dLambow
  50. Защо умря Златния стандарт (Gold standard) | dLambow
  51. Парични единици | dLambow
  52. Форекс на автопилот | dLambow
  53. Теория на хаоса | dLambow
  54. Фигурата Глава и рамене на форекс | dLambow
  55. Трендов анализ на форекс | dLambow
  56. Канал на Болинджър (Bollinger Band) | dLambow
  57. Тактика при пробиви на форекс | dLambow
  58. Принудително закриване позиции | dLambow
  59. Търговия на слухове | dLambow
  60. Стрес при търговия на форекс | dLambow
  61. Главното за Технически анализ на форекс | dLambow
  62. Всичко за Нинджа трейдър | dLambow
  63. Управление на валутен риск | dLambow
  64. Крос курсове | dLambow
  65. Индикатор Directional Movement - Насочено движение | dLambow
  66. Теория на Дау (The Dow Theory) | dLambow
  67. Как да създадете механична търговска система на форекс? | dLambow
  68. Хедж (Hedg) и хеджиране (Hedging) на рисковете | dLambow
  69. Икономически индикатори за Япония | dLambow
  70. Финансови рискове на форекс | dLambow
  71. Исторически котировки на валутите | dLambow
  72. Пазарното чудовище - Форекс | dLambow
  73. Икономически индикатори за Германия | dLambow
  74. Трендови индикатори | dLambow
  75. Система на трите екрана на форекс | dLambow
  76. Фундаментален анализ | dLambow
  77. Трендова тактика на форекс | dLambow
  78. Вход и изход на форекс - Кое е по-важно? | dLambow
  79. Вътредневна търговия | dLambow
  80. Стратегии и тактики на форекс | dLambow
  81. Митове на форекс | dLambow
  82. Тактика на костенурката на форекс | dLambow
  83. Тактика на хеджиране на форекс | dLambow
  84. Лимит ордер на форекс | dLambow
  85. Скорост на промяна на валутния курс | dLambow
  86. Икономически индикатори за Великобритания | dLambow
  87. Форекс индикатори | dLambow
  88. Търговия на форекс пазара | dLambow
  89. Търговия с валути по кръг | dLambow
  90. Фундаментален и технически анализи на форекс | dLambow
  91. Анализи на валутния пазар | dLambow
  92. Централни банки | dLambow
  93. Политически изказвания на форекс | dLambow
  94. Вносители и износители | dLambow
  95. Въздействие на инвестиционните фондовете | dLambow
  96. Валутни курсове | dLambow
  97. Приплъзване (Slippage) | dLambow
  98. Специални ордери на форекс | dLambow
  99. Стоп ордер на форекс | dLambow
  100. Маржин кол (Принудително затваряне на позиции) | dLambow
  101. Пренос на позиция (Rollover forex) | dLambow
  102. Какво е маржинална търговия? | dLambow
  103. Сделки на форекс | dLambow
  104. Откриване и закриване на позиции на форекс | dLambow
  105. Основните валути на форекс | dLambow
  106. Движение на валутите носи печалбите на форекс | dLambow
  107. Крос сделки | dLambow
  108. Избор на брокер за форекс | dLambow
  109. Печалба и загуба на форекс | dLambow
  110. Спред (spread) | dLambow
  111. Главното за Котировка на валутите | dLambow
  112. Форекс трейдинг софтуер | dLambow
  113. История на Форекс | dLambow
  114. Търговски платформи за форекс | dLambow
  115. Кой е съвременния герой на форекс? | dLambow
  116. Хазарт ли е форекс? | dLambow
  117. Демо сметка - първата крачка на Форекс | dLambow
  118. Форекс бизнес | dLambow
  119. Форекс таблици - Как да ги използвате? | dLambow
  120. Валутен търговец - много ли печели и как? | dLambow
  121. Форекс печалби | dLambow