Тактика на костенурката при валутната търговия на форекс
Същност на тактиката на костенурката на форекс
Неблагоприятно развитие на търговията
Благоприятно развитие на тръговията
- - сработване на стандартен лимит, поставен на 1:2 или на 1:3 растояние спрямо размера на стопа;
- - пълзящ или храпов стоп, който следва развитието на курса по различен алгоритъм на преместване;
- - пълзящ лимит.
И в двата случая на сценарии, след закриването на позицията, следва откриване на нова позиция по определен предварително алгоритъм, произхождащ от различни критерии.
|
Тази тактика предполага голяма издръжливост
Тактиката на костенурката предполага пускане на "много кръв" понеже стоповете постоянно сработват и подяждат депозита на участника. От статистически наблюдения може да се установи, че стоповете ще сработват при значителен брой от откритите позиции.
Ако рискът е грешно пресметнат и не е подбран подходящ валутен инструмент, ще е доста лесно да изразходвате целия депозит. Но точно тук, по-прозорливите трейдъри могат да забележат една особеност - ако стопът сработва толкова често, не е ли по-добра идея да ползваме лимити, вместо стопове.
По този начин, ако се откажем напълно от стоповете и започнем да поставяме на откритите позиции само лимити (тейк профит), тогава ще започнем много често вместо да "даваме кръв", да "вземаме кръв", а това доста кардинално променя ситуацията.
Нека да помислим за тактика на "контра костинурката"
При класическата костинурка (работа със стопове)
Когато търгуваме според класическата костинурка (със стопове), с всеки сработил стоп, ние подяждаме депозита си и възможностите си да откриваме нови позиции. Така всеки стоп ни отслабва все повече и повече. През цялото това време се надяваме да попаднем на ситуация, при която курсът ще тръгне в нашата посока и с една позиция ще успеем да "избием" всичките си предишни заггуби.
При обратна костинурка (работа с лимити)
Когато обърнем системата и вместо стопове, започнем да слагаме лимити, това ще доведе до обратната ситуация - ще започнем много често да "вземаме кръв", което постоянно ще усилва депозита ни и ще позволява да откриваме все по-големи позиции. Разбира се, ще дойде момент, в който курсът ще тръгне в грешната посока и само с една сделка, може да пропилеем всичките натрупани печалби.
Какво да изберем?
В двата варианта по-горе, нарочно не даваме предпочитание на някой от тях, а само заостряме вниманието на ключовия елемент - даването или вземането на кръв. По този начин ви даваме основа, от която да започнете разработване на собствена търговска система. Все пак идеята е, че е по-добре да вземаш от пазара, отколкото да даваш. А що се отнася до малкото лоши позиции, ето - това е върху което трябва да порабитите. А именно, да намерите начини как да ги затваряте с възможно най-малко щета.
Ето само една идея в това направление: създайте и ползвайте "трейлинг лимит", което е обратното на "трейлинг стоп".
----------------
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.