Translate

неделя, 14 септември 2014 г.

Вход и изход на форекс - Кое е по-важно? | dLambow

 

Определяне входа и изхода от сделките на форекс

 

Валутният пазар (форекс) не е фондов пазар

Колкото и много да пишем или четем за форекс, в крайна сметка и начинаещите и напредналите валутни търговци изпълняват само две операции в по два варианта:
  • - вход в пазара (откриване на позиция)
    • = дълга позиция (чрез купуване)
    • = къса позиция (чрез продаване)
  • - изход от пазара (закриване на позиция)
    • = чрез продажба,
    • = чрез покупка.
 
Начини за вход и изход на форекс
Начини за вход и изход на форекс

Как да определим правилния вход на форекс?

От зората на форекс се води една безкрайна дискусия и се спори до премаляване за това КАК да уцелим подходящия вход в пазара:
  • - с кой инструмент (валутна двойка),
  • - в кой момент,
  • - с какъв размер на лота...и т.н.
И всичко това се прави с помощта на фундаменталния, техническия, графическия, трендовия и психологическия анализи, описани в чудовищни подробности и детайли. Но и до ден днешен, 50 години след началото на форекс, все още много хора не осъзнават, че всички тези анализи се отнася и в определена степен са валидни за ФОНДОВИЯ, а не за ВАЛУТНИЯ пазар.
 

Защо? Защото валутите не са акции

Защото на фондовия пазар се търгуват акции на компании, а на валутния пазар се търгуват валути. Акциите и валутите са принципно различни активи, с принципно различно поведение на пазара.
 

Какво са акциите?

Акциите са дялове от компании, които носят два вида доход:
  • - от дивидент,
  • - от растеж на курса им.
Те по замисъл и по същност са "растящи" активи и за да "растат", във всяка компания има назначен специално обучен мениджърски екип, който постоянно се грижи за растежа на акциите - а има дивидент и курсът им да расте. Ако това не става, акционерите са недоволни и уволняват мениджърите и търсят други, които да им обещаят растеж. 

Т.е. акциите в основата си са трендов актив и специален екип се грижи през по-голямата част от времето да си останат такива (растящи). И има безброй примери, как някой купил в началото на 20-ти век акции за 100 долара и как в началото на 21-ви век те вече струват 1 милион долара и други подобни. Всички споменати по-горе анализи произхождат от фондовия пазар и от постулатите на Дау, формулирани в началото на 20 век.


Какво са валутите?

Форекс възникна през 70-те години на 20-ти век, след като беше отменен Златния стандарт и валуттите станаха свободно плаващи. "Свободно плаващи" означава, че във всеки един момент от време се движат както нагоре, така и надолу, при това го правят в определен диапазон, определен от данните за историческите котировки. 

Т.е. валутите по замисъл и в самата си основа са волатилен инструмент, а не трендов. За валутите също има назначен специален екип, който се грижи и това са централните банки. Но тяхната роля е да осигуряват постоянен растеж на валутата, а да я поддържат в определен диапазон. 

И в двата случая, ако валутата поскъпне над този диапазон или поевтинее под този диапазон, това е лошо за икономиката и централния банкер го уволняват, за да назначат друг, който ще държи диапазона. Следователно, валутите на са трендов актив, те са волатилен актив.

 

Извод от казаното

Ако искате да печелите от форекс, трябва да забравите старото фондово правило "Трендът е ваш приятел" и да прегърнете новото валутно (форекс) правило "Волатилността е ваш приятел". 

Това не означава, че валутите не образуват тренд, но той е много, много, много по-кратък от фондовите трендове и винаги е в рамките на разумния ДИАПАЗОН за движение на съответната валута. 

Следователно, на форекс е важно не как и кога влизаш в пазара (освен правилата за управление на риска), а кога и как излизаш от пазара. Това се потвърждава от следния експеримент...


И така - успехът на форекс зависи от изхода

Успехът на всяка сделка на форекс зависи от изхода от нея. Резултата от анализа и прогнозирането на пазара са предположенията за възможния диапазон на изменение на цените в прогнозируемия период от време и определянето на основното направление на ценово движение. 

На основата на тази прогноза се фиксират и най-важните за търговията нива на цените за вход в сделките и за изход от тях. Но тук трябва да отбележим, че успеха на всяка тактика зависи не толкова от входа, колкото от воденето на сделката и изхода от нея.

Експеримент - един и същ вход, различен изход.

Многократно е правен следния експеримент. Десет валутни търговци влизат едновременно и при едни и същи условия в пазара, след което водят сделките и излизат от пазара по своя преценка. И резултати винаги се разпределят по един и същи начин - 2 - 3 доста печеливши сделки, 2 -3 доста губещи и останалите помежду им. Е, кое е по - важно впода или изхода от сделките на форекс?

Няма значение кога, как и къде влизате в пазара.

Може да се каже, че е напълно без значение кога и къде влизате в пазара, ако след това ползвате определени правила за излизане от него. Действително, може с увереност да се твърди, че в определен момент пазара ще започне движение - ще продължи или ще се обърне.

Важен е изхода от сделките.

Търговските тактики трябва да се разглеждат не от гледна точка на входа, а от гледна точка на изхода от пазара. При това винаги могат да се подберат такива стойности на стоповете и лимитите, че печалбата значително да превишава загубите.

Ето какво трябва да се направи

След откриването на позицията се поставят достатъчно големи стопове, за да се минимизират лъжливите сработвания. Но в същото време те не трябва да превишават допустимите за Вашата тактика загуби. Планира се някакво ниво на печалбата, което според статистиката за работата на вашата система, както и според други съображения, трябва да превишава загубите в една серия от сделки.



Механична система за търговия

Механичната система за търговия предполага и планира определени загуби, но с очакването, възоснова на предишна статистика и тестове по исторически котировки, че те ще бъдат покрити и в крайна сметка ще излезете от пазара вна печалба. Това е тактика за вход и изход от пазара, подходяща за по-опитни търговци, които действително имат:

Забележка: Начинаещите трейдъри не разполагат нито с едното, нито с другото. Привърженици на такава система са повечето разработчици на механичните системи за търговия. Тези системи са в състояние да носят продължително време печалби, при това не лоши,но в определен момент могат да изхвърлят търговеца от пазара, когато подбраните параметри станат неподходящи, поради това, че пазара се е променил. 

 

Хеджиране на сделките.

В този случай, за да не се изгуби целия капитал е добре да се използва механизма на хеджиране с няколко сметки на различни пазари или по други известни начини. А също и с периодично снемане на печалбата и натрупването й на специална осигурителна сметка. За съжаление, малко търговци спазват тези правила, а това е задължително.

Тактиката на начинаещите.

Друг подход е ако се излиза от пазара така, че да не се вземат никакви загуби, а да се търси само печалбата (така или иначе, курсът се движи само в определен диапазон и рано или късно ще стане благоприятен за излизане от позицията, която сме открили произволно).  Това може да се прилага от начинаещите търговци, които ще се надяват (съвсем основателно), че рано или късно цената ще достигне до печелившо положение.

Тук проблемите са поне три:

  • - прекалено големия размер на позициите (поради незнание или неразбиране какво е управление на риска и капитала) може преждевременно да изхвърли търговеца от пазара. Необходимо е те да бъдат значително намалени по правилото да не надхвърлят 1% от капитала и даже по-малко.
  • - в това време, докато се изчаква печалба по една позиция (понякога това може да отнеме и години, което лесно може да се провери върху историческите графики) е необходимо влизането в пазара да продължава интензивно, преди всичко с хеджиращи позиции, така че приръста на капитал да не спира и още по-малко последния да бъде подяждан. Защото такова закучване по една позиция е способно да Ви ангажира голям процент от капитала за дълъг период от време + неговата издръжка (суапа).
  • - прекалено дългото оставане в една сделка оскъпява значително издръжката й.
При грамотно прилагане на тази система за вход и изход от пазара (което пак се постига с опит, какъвто начинаещите нямат) може да се инкасират голямо количество положителни изходи от сделките.

Аналогия със златодобива.

Тук за аналогия, може да се даде един пример със златодобива. Има два вида златодоби:

  • - индивидуален (обути в ботуши, ходим в коритото на реката, залагаме ситото под бързеите и после пресяваме) и
  • - промишлен. 

При индивидуалният, тръгваме сред природата и търсим едрата жилка, богати разсипи... Това понякога продължава с години. Понякога се появяват щастливци, с много богат „улов". Но по-често никой не се появява - дива природа е, нещастия, срещи с хищници, изкрейзване ...

Промишлен добив.

При промишления добив, всичко е поставено на друга основа - денонощно се взривява, копаят се тонове пръст, пресяват се, флотират се... По този начин се добиват не много големи количества злато, но редовно и сигурно, при наличието на определен комфорт на работната среда. Втората тактика не трябва да се бърка с пипсоядството. То е съвсем друга техника за участие във валутния пазар.

Трендова стратегия за вход и изход

Друг, сравнително безопасен начин за търговия е входа по тренда, но след като вече се е зародил и оформил, като този случай е най-добре да се съчетае с изход посредством пълзящ стоп.  Трендът бил наш приятел. Само че, де го този тренд. Но това е друга тема.

Трудни тактики за вход и изход от пазара.

Добре е да се влезе на третото съприкосновение с линията прокарана по две последователни, повишаващи се дъна. Този случай се прилага както при възходящ тренд за покупка, така и при низходящ тренд за продажба - огледално. При страничен пазар и ясно появен коридор, може да влизате на долния пик с покупка и да излизате на горния пик с продажба или със стоп.  Но това е трудна тактика за вход и изход от пазара, изискваща много опит за определяне на подходящия период, в който може да бъде прилагана.

 

Волатилна стратегия

 

Изчисляване на Пивот пойнт

На всяка дневна графика може да намерите 4 важни точки от движението на всяка валутна двойка за деня:

  • - вход за деня,
  • - минимално ниво на курса за деня,
  • - максимално ниво на курса за деня,
  • - изход за деня.

Знаейки тези данни за предходния ден, може да изчислите Пивот пойнта за днес по следната елементарна формула: сумирате стойностите за минимум, максимум, изход и сумата делите на 3. Това се прави в самото начало на деня.

 

Ордери за вход в пазара

Задавате два отложени ордера за откриване на две търговски позиции (дълга и къса) в момента, в който текущия курс по избраната валутна двойка стигне изчислената стойност за днешния Пивот. 

 

Ордери за изход от пазара

И за двете позиции задавате цел (тейк профит) на ниво +10 или +20 пипса. Стоп загуба НЕ ПОСТАВЯТЕ! 

Много скоро след като го направите, ще откриете, че курсът е стигнал до Пивота и двата ордера са сработили, като са се открили двете срещу положни позиции (къса и дълга). След още не много дълго време ще откриете, че едната позиция се е закрила с печалба от +10 или +20 пипса. И след още известно време и другата позиция се закрива с още +10 или +20 пипса печалба.

Т.е. и двете позиции, макар че са срещуположни, се закриват с печалба. Защо? Защото валутата не е трендов актив, а волатилен (курсът през цялото време "играе" нагоре-надолу) и е само въпрос на време, при това не много дълго, когато и двете позиции ще се закрият с печалба за вас.

 

Управление на риска (капитала)

Важно: Спрямо двете позиции трябва да приложите правилото за безопасно управление на риска (капитала), макар че двете позиции са срещуположни и взаимно се хеджират. Докато двете позиции са активни, те взаимно се хеджират (няма нужда да се притеснявате). Проблемът възниква след закриването на едната позиция, защото след това курсът може да продължи в същата посока и да възникне значителна текуща загуба, до степен да се наложи маржин кол (принудително закриване на позиции).

 

Механична търговска система

С течение на времето и след като наберете известен опит в търгуването на тази волатилна стратегия, може постепенно да пристъпите към разработване на нейна основа на своя собствена механична търговска система. Ето една подсказка за развитие: Вместо да работите с дневния Пивот пойнт и да откривате само една двойка срещуположни позиции на ден, може да започните да изчислявате (по същия начин) пивота за всеки час и на всеки час да откривате двойка хеджиращи се позиции. Има логика, нали. Успех!

----------------

2 коментара:

  1. Посоченото и тук изискване да се участва във всяка сделка с малък процент от капитала (1-2 или максимум 5%) при много малък депозит и висок левъридж е трудно осъществемо. А това са именно условията при които започва всеки новобранец. Почти винаги "по подразбиране" ти откриват сметка с лост 1:100 или повече, а от съображения за сигурност започваш с малък капитал - 200, 500, 1000лв. Тук всяка грешка би могла да бъде фатална и при едно по голямо движение сметката ти да бъде закрита още на първата сделка. Затова стоповете се слагат изключително предпазливо, което пък е причина те винаги да бъдат удряни. И в крайна сметка се затвърждава мнението, че с малка сметка няма как да се бориш с вълнението и винаги се давиш.
    Добре би било да има тема как да определим минималния капитал, който ни необходим и по какви съображения става това. Кои стратегии са приложими и кои не при малка сметка.

    ОтговорИзтриване
  2. Противното се нарича с точния психологически термин "алчност". Новите търговци хем са алчни (искат да спечелят веднага и много), хем не разбират същността на понятието управление на риска и на парите и на капитала. А това си проста математика, която трябва да се пресметне загубите са неизбежни. Без надеждно управление на риска, загубата е неизбежна.

    ОтговорИзтриване

Моля, само сериозни коментари - публикуват се след одобрение на редактор.

Сподели това!

Популярни публикации - В помощ на българите у нас и по света:

Последни публикации

  1. Австралийски долар | dLambow
  2. Какво е Gap във Forex? | dLambow
  3. Relative Strength Index - RSI | dLambow
  4. Технически индикатор Ичимоку | dLambow
  5. Индикатор Моментум (Momentum indicator) | dLambow
  6. Форекс търговия с MetaTrader 4 | dLambow
  7. Безплатен форекс симулатор | dLambow
  8. Стохастичен Осцилатор - Стохастик (Stochastic Oscillator) | dLambow
  9. Бир - парична единица в Етиопия | dLambow
  10. Манат - Парична единица на Азербайджан | dLambow
  11. Литовска парична единица - Литас (litas) | dLambow
  12. Онлайн форекс трейдинг демо сметка | dLambow
  13. Така - парична единица на Бангладеш | dLambow(Bangladeshi Taka
  14. Графична фигура клин | dLambow
  15. Фиксиран курс на валутата | dLambow
  16. Какво е профит-фактор (Profit Factor)? | dLambow
  17. Минифорекс и микрофорекс | dLambow
  18. Конвертация към евро | dLambow
  19. Работи ли Мартингейл за форекс? | dLambow
  20. Пълзящи средни (Moving Averages) | dLambow
  21. Защо е валутна двойка? | dLambow
  22. Форекс лот | dLambow
  23. Фигура възходящ триъгълник | dLambow
  24. Спот курс и спот сделки (Spot) | dLambow
  25. Важното за Волатилност (Volatility) на форекс | dLambow
  26. Сметка за търговия на форекс | dLambow
  27. Пивот пойнт (Pivot Point) | dLambow
  28. Фигура симетричен триъгълник | dLambow
  29. Бид (bid) | dLambow
  30. Аск (ask) | dLambow
  31. Инвестиране ли е търговията на форекс? | dLambow
  32. Какво е валутен курс на форекс? | dLambow
  33. Дълга позиция на форекс | dLambow
  34. Откриване на къса позиция | dLambow
  35. Стратегии за форекс търговия | dLambow
  36. Дългосрочна стратегия на форекс | dLambow
  37. Дневен форекс (Day trading in forex) | dLambow
  38. Тактика на усреднение във форекс | dLambow
  39. Фигурата "троен връх" (Triple Top) | dLambow
  40. Корекции на тренда на форекс | dLambow
  41. Използване на Параболик (Parabolic SAR) на форекс | dLambow
  42. Посока на тренда | dLambow
  43. Форекс клуб за избрани | dLambow
  44. Фигура Двоен връх | dLambow
  45. Ликвидност на форекс | dLambow
  46. Седмично положение - стейтмънт | dLambow
  47. Всичко за Форекс пазара и как се печели от него | dLambow
  48. Откриване на търговски позиции на форекс | dLambow
  49. Какво са парите на форекс? | dLambow
  50. Защо умря Златния стандарт (Gold standard) | dLambow
  51. Парични единици | dLambow
  52. Форекс на автопилот | dLambow
  53. Теория на хаоса | dLambow
  54. Фигурата Глава и рамене на форекс | dLambow
  55. Трендов анализ на форекс | dLambow
  56. Канал на Болинджър (Bollinger Band) | dLambow
  57. Тактика при пробиви на форекс | dLambow
  58. Принудително закриване позиции | dLambow
  59. Търговия на слухове | dLambow
  60. Стрес при търговия на форекс | dLambow
  61. Главното за Технически анализ на форекс | dLambow
  62. Всичко за Нинджа трейдър | dLambow
  63. Управление на валутен риск | dLambow
  64. Крос курсове | dLambow
  65. Индикатор Directional Movement - Насочено движение | dLambow
  66. Теория на Дау (The Dow Theory) | dLambow
  67. Как да създадете механична търговска система на форекс? | dLambow
  68. Хедж (Hedg) и хеджиране (Hedging) на рисковете | dLambow
  69. Икономически индикатори за Япония | dLambow
  70. Финансови рискове на форекс | dLambow
  71. Исторически котировки на валутите | dLambow
  72. Пазарното чудовище - Форекс | dLambow
  73. Икономически индикатори за Германия | dLambow
  74. Трендови индикатори | dLambow
  75. Система на трите екрана на форекс | dLambow
  76. Фундаментален анализ | dLambow
  77. Трендова тактика на форекс | dLambow
  78. Вход и изход на форекс - Кое е по-важно? | dLambow
  79. Вътредневна търговия | dLambow
  80. Стратегии и тактики на форекс | dLambow
  81. Митове на форекс | dLambow
  82. Тактика на костенурката на форекс | dLambow
  83. Тактика на хеджиране на форекс | dLambow
  84. Лимит ордер на форекс | dLambow
  85. Скорост на промяна на валутния курс | dLambow
  86. Икономически индикатори за Великобритания | dLambow
  87. Форекс индикатори | dLambow
  88. Търговия на форекс пазара | dLambow
  89. Търговия с валути по кръг | dLambow
  90. Фундаментален и технически анализи на форекс | dLambow
  91. Анализи на валутния пазар | dLambow
  92. Централни банки | dLambow
  93. Политически изказвания на форекс | dLambow
  94. Вносители и износители | dLambow
  95. Въздействие на инвестиционните фондовете | dLambow
  96. Валутни курсове | dLambow
  97. Приплъзване (Slippage) | dLambow
  98. Специални ордери на форекс | dLambow
  99. Стоп ордер на форекс | dLambow
  100. Маржин кол (Принудително затваряне на позиции) | dLambow
  101. Пренос на позиция (Rollover forex) | dLambow
  102. Какво е маржинална търговия? | dLambow
  103. Сделки на форекс | dLambow
  104. Откриване и закриване на позиции на форекс | dLambow
  105. Основните валути на форекс | dLambow
  106. Движение на валутите носи печалбите на форекс | dLambow
  107. Крос сделки | dLambow
  108. Избор на брокер за форекс | dLambow
  109. Печалба и загуба на форекс | dLambow
  110. Спред (spread) | dLambow
  111. Главното за Котировка на валутите | dLambow
  112. Форекс трейдинг софтуер | dLambow
  113. История на Форекс | dLambow
  114. Търговски платформи за форекс | dLambow
  115. Кой е съвременния герой на форекс? | dLambow
  116. Хазарт ли е форекс? | dLambow
  117. Демо сметка - първата крачка на Форекс | dLambow
  118. Форекс бизнес | dLambow
  119. Форекс таблици - Как да ги използвате? | dLambow
  120. Валутен търговец - много ли печели и как? | dLambow
  121. Форекс печалби | dLambow